Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 1181/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1181/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 grudnia 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędziowie: WSA Ewa Michna, WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2010r., sprawy ze skargi "P." Sp. z o.o. w K., na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 3 grudnia 2007r. Nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego, I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 357, 00 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 stycznia 2006 r. "P" Spółka z o.o. z siedzibą w K. (dalej zwana "Spółką") wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 10 listopada 2005 r., nr [...], ze względu na wygaśnięcie obowiązku będącego przedmiotem tego postępowania (art. 59 §1 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. , nr 229, poz. 1054 ze zm.), dalej zwanej "u.p.e.a.").

Uzasadniając wniosek strona skarżąca wskazała, że decyzja będąca podstawą wydania tytułu wykonawczego w oparciu, o który jest prowadzona egzekucja została uchylona. Wyeliminowanie z obrotu prawnego tej decyzji było więc równoznaczne z wygaśnięciem obowiązku w niej określonego. Wnioskodawca wskazał także, że niedopuszczalna jest aktualizacja w/w tytułu wykonawczego. Aktualizacji może bowiem podlegać obowiązek wynikający z funkcjonującego w obrocie prawnym orzeczenia. Taka sytuacja hipotetycznie miałaby miejsce w przypadku uchylenia decyzji organu I instancji w części. Wówczas przedmiotem kontynuowanego postępowania egzekucyjnego byłaby należność wynikająca z orzeczenia organu I instancji w zakresie nieuchylonym. Aktualizacja tytułu wykonawczego to nic innego, jak zmiana (najczęściej zmniejszenie) obowiązku podlegającego egzekucji administracyjnej do tej wysokości orzeczenia organu I instancji, w jakiej nie utraciło ono bytu prawnego na skutek orzeczenia organu II instancji. W sprawie sytuacja taka nie miała jednak miejsca, gdyż decyzja organu odwoławczego skonkretyzowała obowiązek podatkowy na nowo nie podtrzymując w żadnej części obowiązku nałożonego decyzją organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00