Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Go 733/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi H.D. i R.D. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu z dnia [...]r., nr [...], II. stwierdza, że decyzje określone w punkcie I wyroku nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących H.D. i R.D. 650 (sześćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Inwestorzy - H. i R.D. złożyli w dniu [...] marca 2010 r. wniosek o wydanie pozwolenia na budowę balkonu dla mieszkania nr 3 na I piętrze budynku położnego w [...], działka nr [...].
Jak wynika z wniosku dołączone do niego zostały: 4 egzemplarze projektu budowlanego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nr [...] z [...] sierpnia 2007 r., decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków [...] z dnia [...] lipca 2009 r. oraz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W oświadczeniu tym inwestorzy stwierdzili, iż uprawnieni są do dysponowania na cele budowlane działką nr ewid. [...], które to prawo wynika ze współwłasności wskazanej nieruchomości z Gminą, G.P. oraz R.D. i J.D.. W treści oświadczenia powołali się na uchwałę z dnia [...] lipca 2008 r. Nr [...] Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości położonej w [...] oraz zgodę Przedsiębiorstwa [...] Spółka z o.o..
Po wszczęciu postępowania, pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r., G.P. i J.D. oświadczyli, iż nie wyrażają zgody na budowę balkonu ze względu na "brak podjętej uchwały wspólnoty na budowę balkonu uwzględniającej jej wymiary". Wywodzili iż z projektu budowlanego wynika, że balkon będzie się znajdował w odległości 1,61 m od granicy z działką sąsiednią,co jest niezgodne z rzeczywistymi wymiarami, natomiast drzwi balkonowe planowane są w miejscu otworu okiennego usytuowanego w odległośćc 118 cm wobec czego sam balkon znajdował się będzie w odległości 61 cm od granicy z działką sąsiednią, nie zostanie zatem zachowana wymagana odległość 150 cm od działki sąsiedniej. Ich zdaniem brak zgody wszystkich współwłaścicieli oraz błędny projekt budowlany uzasadniają wydanie decyzji odmownej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right