Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. III SA/Gd 223/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędziowie WSA Wanda Antończyk, WSA Alina Dominiak (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2010 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 24 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W związku ze zgłoszeniem przez K. K. podejrzenia choroby zawodowej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w dniu 5 kwietnia 2005 r. skierował ją na badania celem rozpoznania choroby zawodowej, a następnie w dniu 15 maja 2006 r. wydał decyzję o braku podstaw do stwierdzenia u niej choroby zawodowej - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez organ odwoławczy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 30 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 478/06 uchylił powyższe decyzje, wskazując w uzasadnieniu na liczne uchybienia proceduralne i braki w zakresie ustalenia stanu faktycznego. Dotyczyły one m.in. braku utrwalenia zeznań świadków w formie przewidzianej przepisami k.p.a. , pominięcie zatrudnienia skarżącej w charakterze Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, lakoniczności orzeczeń lekarskich, posłużenie się w nich nieostrymi sformułowaniami. W zaleceniach dla organów Sąd zalecił przeprowadzenie kompleksowego postępowania dowodowego, obejmującego pozyskanie opinii lekarskich nie budzących wątpliwości.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał w dniu 8 sierpnia 2007 r. decyzję, w której nie stwierdził u skarżącej choroby zawodowej - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, która została uchylona decyzją z dnia 25 września 2007 r. przez organ odwoławczy.
Organ odwoławczy decyzją z dnia 5 grudnia 2008 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia 27 października 2008 r. , w której nie stwierdzono u skarżącej choroby zawodowej. Obie te decyzje zostały uchylone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 123/09. Sąd na mocy art. 178 Konstytucji RP odmówił zastosowania przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach, na podstawie których wydane zostały kontrolowane decyzje. Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2008 r. P 23/07 (Dz. U. Nr 116, poz. 740) .Jednocześnie nakazał organom rozpatrzyć sprawę niezwłocznie po uchwaleniu nowych przepisów regulujących choroby zawodowe.