Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. III SA/Gd 478/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: NSA Marek Gorski WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2006 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 29 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 15 maja 2006r., nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia 15 maja 2006 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny [...], działając na podstawie art. 104 § 1 i 2 k.p.a. oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 ze zm.) nie stwierdził u K. K. choroby zawodowej wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania, podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), tj. zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia 18 sierpnia 2005 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, wystawione przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy [...] oraz orzeczenie lekarskie nr [...]z dnia 24 marca 2006 r. wystawione przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Uzasadniając swoje stanowisko organ podał, iż ocena narażenia zawodowego opracowana została na podstawie wywiadu uzyskanego od pacjentki, a także na podstawie informacji i zeznań uzyskanych od obecnych i byłych pracowników Urzędu Stanu Cywilnego w T. Przebieg pracy zawodowej K. K. oraz zajmowane stanowiska przemawiają zaś, w świetle wydanych orzeczeń lekarskich, za przyjęciem, iż rozpoznane u w/w schorzenie - zespół cieśni w obrębie nadgarstka posiada pozazawodową etiologię. Tym samym brak jest podstaw do rozpoznania u badanej choroby zawodowej wywołanej sposobem wykonywanej pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right