Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. II SA/Gd 327/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 20 października 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi L.L. i W. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy, działając na wniosek A Spółki z o.o. z siedzibą w G., decyzją z dnia 8 września 2009 r., nr [...], na podstawie art. 75 ust.1 pkt 4 w związku z art. 71 ust. 2 pkt 2 i art. 82 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U nr 199 poz. 1227 ze zm.), zwanej dalej ustawą, i § 3 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie trzech elektrowni wiatrowych o mocy jednostkowej 2 MW i mocy akustycznej do 106 dB na terenie zlokalizowanym w gminie S., w rejonie miejscowości J. na działkach nr 16/3 (45,34 ha) w obrębie J. oraz nr 80 (27,30 ha) w obrębie D. i przyłączeniu ich do krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem GPZ S. Organ ustalił, iż całkowita wysokość konstrukcji, wieży wraz z łopatą ustawioną pionowo do góry, nie przekroczy 150 m.

Wśród warunków wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji obiektów, wskazano m.in. na konieczność zastosowania matowego pokrycia łopat wirników w celu minimalizacji efektu stroboskopowego. Stalowa wieża rurowa winna być w kolorze minimalizującym kontrast z otaczającym krajobrazem. Eksploatacja planowanego przedsięwzięcia powodująca emisję hałasu do środowiska nie powinna powodować przekroczenia parametrów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 120, poz. 826). Nadto wskazano, iż w trakcie realizacji inwestycji zapewnić należy oszczędne korzystanie z terenu, z przywróceniem struktury gleby do zbliżonej do stanu pierwotnego w miejscu wykonywania robót, a inwestor prowadzący przedsięwzięcie jest obowiązany uwzględnić ochronę środowiska na obszarze prowadzenia prac, a w szczególności ochronę gleby, zieleni, naturalnego ukształtowania terenu i stosunków wodnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00