Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 października 2010 r., sygn. I SA/Wr 829/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Borońska,, Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 października 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi A sp. z o.o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów- Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasądza na rzecz skarżącego od Ministra Finansów kwotę 200 ( dwieście ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją Minister Finansów, działający przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy co do opodatkowania jedną stawką podatku VAT w wysokości 7% czynności dostawy lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w podziemnym garażu wielostanowiskowym.
Wykładnia przepisów ustawy o podatku od towarów udzielona przez organ dotyczyła następującego stanu faktycznego:
Spółka "A" sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Realizowane umowy zawierają m.in. dostawę lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wraz z udziałem w części wspólnej nieruchomości w postaci miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym. Jak wskazano we wniosku, miejsca postojowe nie są wydzielone trwałymi ścianami oraz nie stanowią odrębnych przedmiotów własności, albowiem, ani dla poszczególnych miejsc parkingowych, ani dla całego podziemnego pomieszczenia garażowego nie zostały założone odrębne księgi wieczyste.
W tak opisanym stanie faktycznym spółka zapytywała, czy dostawa lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego może być opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.
W ocenie Spółki w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż tak określonego prawa do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych należy traktować jako sprzedaż prawa do fragmentu części wspólnej, które stanowią jego części składowe na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W przypadku, gdy miejsca postojowe stanowią część składową sprzedawanego lokalu mieszkalnego i nie będą przedmiotem odrębną sprzedaży, stanowią wraz z lokalem mieszkalnym jeden towar podlegający opodatkowaniu jedną stawką podatkową właściwą dla lokalu mieszkalnego, tj. 7%.