Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 października 2010 r., sygn. I SA/Wr 991/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2010 r. sprawy ze skargi B. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200,00 (słownie: dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

B. M. (dalej: podatnik/ wnioskodawca/ autor wniosku/ strona/ skarżący) wystąpił z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej: u.p.d.o.f.), tj. art. 22 ust. 9 pkt 1 tej ustawy. Wniosek dotyczył możliwości zastosowania w opisanej sytuacji faktycznej 50% kosztów uzyskania przychodów.

Z zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jest współtwórcą projektu wynalazczego "[...]". Wnioskodawca podkreślił, iż działalność wynalazcza (racjonalizatorska) nie była wpisana w zakres jego obowiązków służbowych, jako pracownika zatrudnionego w A S.A. w Ś. (projekt nie został wykonany w ramach stosunku pracy). Wskazał, że projekt twórcy przekazali pracodawcy do korzystania. Dodał, iż pracodawca przejął prawo do wynalazku/patentu, będąc zobowiązanym do wypłaty twórcom z tego tytułu wynagrodzenia. Zauważył, że powyższe wynikało z zapisów art. 98 i 98a ustawy z dnia 19 października 1972 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00