Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 października 2010 r., sygn. IV SA/Po 631/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta /spr./ Sędziowie WSA Bożena Popowska WSA Anna Jarosz Protokolant st. sekr. sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2010r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia (...) kwietnia (...) r. nr (...) w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza J. z dnia (...) lutego (...) r. nr (...) 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz Skarżącego T. S. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Burmistrz J. decyzją z dnia (...) lutego (...) roku o nr (...) odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego oraz budynku gospodarczo-garażowego dla terenu działki o nr ewidencyjnym (...) w obrębie C.
Organ I instancji uzasadnił, że w dniu (...) grudnia (...) roku wystąpiono do projektanta miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym C. gmina J. o ustosunkowanie się do propozycji zagospodarowania określonego przez inwestora. Projektant wskazał, iż przez wnioskowaną działkę przebiega gazociąg wysokiego ciśnienia DN 80 relacji (...). Z ww. przesłanki wynika kwestia znacznego ograniczenia w sposobie zabudowy i zagospodarowania terenu wskazanego. W związku z powyższym, przy projektowaniu obiektów terenowych należy zachować odpowiednio odległości podstawowe (strefy ochronne) względem gazociągu. Powyższe strefy wyznacza się w zależności od rodzaju obiektów terenowych i należy zachować odpowiednio odległości podstawowe (strefy ochronne)względem gazociągu. Powyższe strefy wyznacza się w zależności od rodzaju obiektów terenowych, średnicy gazociągu i ciśnienia w nim panującego na podstawie przepisów, wg których sieci te zostały zaprojektowane i wybudowane. Dla gazociągu DN 80 zgodnie z Rozporządzeniem Przemysłu z dnia 24 czerwca 1989 roku nr 45 poz.243),odległości te wynoszą : 25 m od linii zwartej zabudowy miast i zespołów wiejskich budynków mieszkalnych o zwartej zabudowie. Planowana inwestycja przez (...), polegająca na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego oraz budynku gospodarczo-garażowego na terenie działki nr (...) położonej w obrębie C., leży w strefie ochronnej. Jednocześnie zdaniem organu I instancji przy ewentualnej próbie odsunięcia planowanej inwestycji od drogi przy ul. O., na zaplecze działki, realizacja takiego rozwiązania jest niemożliwa, ze względu na brak możliwości zapewnienia przez gestorów sieci infrastruktury technicznej, jak i przez zarządcę -odpowiednich powiązań komunikacyjnych. Organ administracyjny uznał, że z analizy urbanistycznej wynika, iż planowana inwestycja nie spełnia wymogów art.61 ust.1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art.61 ust.1 w pkt 1,gdyż brak jest utrzymania istniejącej linii zabudowy dla planowanej inwestycji. Zwarta zabudowa występuje jedynie na terenie w granicach administracyjnych miasta J., po przeciwnej stronie działki wnioskowanej przy ulicy O.; ww. działki tworzą zwarty obszar zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, w tym pod względem kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu - osiedle (...), z rozplanowanym układem komunikacyjnym oraz infrastrukturalnym. Z analizy urbanistycznej również wynika, że istnieje uzbrojenie terenu: sieć wodociągowa, kanalizacja oraz elektroenergetyczna, jednakże przy ewentualnym odsunięciu planowanej zabudowy na zaplecze działki, zaistnieje brak możliwości zapewnienia przez gestorów sieci infrastruktury technicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right