Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 października 2010 r., sygn. I SA/Lu 290/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz, WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Stażysta Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [..] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A. P. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 7 września 2009r. A. P. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - art. 8 ust 1 , art. 11 ust. 1 i art. 17 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm., dalej pdof.) przedstawiając stan faktyczny w zakresie zdarzenia przyszłego, z którego wynikało, że:

Wnioskodawczyni, będąca osobą fizyczną zamierza zawiązać spółkę jawną, do której wniesie jako wkład przysługującą jej wierzytelność z tytułu udzielonej osobie trzeciej oprocentowanej pożyczki. Wierzytelność obejmuje kapitał oraz odsetki należne do dnia wniesienia wierzytelności jako wkładu do spółki jawnej.

W tym stanie faktycznym wnioskodawczyni zadała pytanie, czy wniesienie przez wspólnika do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności z tytułu oprocentowanej pożyczki spowoduje uzyskanie przez wnoszącego wkład przychodu z tytułu naliczonych do dnia wniesienia wierzytelności odsetek od pożyczki, czy też przychód ten powstanie dopiero z chwilą kasowego otrzymania odsetek od pożyczki ?

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie wnioskodawczyni powołała się na treść art. 11 ust. 1 ustawy pdof i wywiodła, iż zastrzeżenie zawarte w tym przepisie nie obejmuje swym zakresem przychodu z tytułu odsetek od pożyczki (art. 17 ust. 1 pkt 1 ), co oznacza, że momentem uzyskania przychodu z tego tytułu jest moment kasowego otrzymania kwoty należnych odsetek od pożyczki. Jednak w chwili wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci wierzytelności z tytułu oprocentowanej pożyczki, wnioskodawca nie otrzyma odsetek od pożyczki w żadnej postaci. Wierzytelność z tytułu oprocentowanej pożyczki wniesiona do spółki zostaje na tę spółkę przeniesiona (art. 48 § 2 k.s.h.) i to spółka staje się wierzycielem pożyczkobiorcy, uprawnionym do odbioru kwoty kapitału pożyczki i należnych odsetek. Wnioskodawczyni przestaje być wierzycielem pożyczkobiorcy, nie otrzymując od niego w zamian stosownego świadczenia. Stąd nie sposób twierdzić, że z chwilą wniesienia wkładu wnioskodawczyni uzyskała przychód z tytułu odsetek od pożyczki. Tenże przychód powstanie dopiero z chwila, gdy na rzecz spółki jawnej nastąpi faktyczna (kasowa) zapłata zobowiązania z tytułu odsetek od pożyczki, względnie postawienie do jej dyspozycji odpowiednich kwot lub wartości pieniężnych. Wówczas, stosownie do art. 8 ust. 1 pdof zostanie rozpoznany przez jej wspólników przychód wynikający z otrzymanych przez spółkę odsetek. Odmienna interpretacja prowadziłaby do przyjęcia dwukrotnego opodatkowania omawianego przychodu u wnioskodawcy. Wnioskodawczyni wskazała również, że w literaturze przedmiotu podnosi się, że dochód z udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej przypisywany jest wspólnikowi w tym roku, w którym dochód został zrealizowany przez spółkę i jest zaliczany do tego źródła przychodu, do którego byłby zaliczony, gdyby podatnikiem była spółka. Każdemu ze wspólników przypisywany jest stosowny udział w dochodzie z poszczególnych źródeł (J. Małecki, Dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ABC/el. 2007, System Informacji Prawnej ABC [VGK Platinum] 18/2009). Cytowana teza koreluje zarówno z okolicznością, iż z chwilą wniesienia wkładu w postaci wierzytelności z tytułu oprocentowanej pożyczki wierzytelność ta staje się wierzytelnością spółki jawnej (a więc tylko spółka jest uprawniona do zrealizowania wierzytelności), jak również z zasadą wynikającą z art. 11 ust. 1 pdof, zgodnie z którą przychód z tytułu odsetek od pożyczki powstaje z momentem jego faktycznego (kasowego) otrzymania przez pożyczkodawcę (w tym przypadku: spółkę, która wstępuje w prawa pożyczkodawcy) od pożyczkobiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00