Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 października 2010 r., sygn. II SA/Go 466/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant sekr. sąd Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2010 r. sprawy ze skargi M.S., S.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...], II. stwierdza, że decyzje wymienione w punkcie I wyroku nie podlegają wykonaniu.
Uzasadnienie
1. [...] września 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: SKO) po rozpatrzeniu wniosku A.K. o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Gminy z [...] sierpnia 1989 r. znak [...] w sprawie przeniesienia prawa własności działek nr [...] o powierzchni 0,32 ha położonych w [...] na rzecz M. i S.S., wydało decyzję nr [...], którą działając na podstawie art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856, ze zm.) art. 158 § 1 i 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, póz. 1071, ze zm.) oraz art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 53, ze zm.) stwierdziło nieważność decyzji Naczelnika Gminy z [...] sierpnia 1989 r. znak: [...] w sprawie przeniesienia prawa własności działek nr [...] o powierzchni 0,32 ha położonych w [...] na rzecz M. i S.S., w części dotyczącej przeniesienia własności działek [...] o pow. 0,04 ha i nr [...] o pow. 0,05 ha, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, zaś w pozostałym zakresie odmówił stwierdzenia nieważności opisanej decyzji.
2. W uzasadnieniu decyzji SKO podkreśliło, iż przepis art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 53) w dacie wydania kwestionowanej decyzji Naczelnika Gminy stanowił, że właścicielom budynków znajdujących się na działce gruntu, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, przekazanego Państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983 r., przysługuje nieodpłatnie na własność działka gruntu, na której te budynki zostały wzniesione. Z własnością wyłączną nieruchomości związana jest służebność gruntowa w zakresie niezbędnym do korzystania z niej. O przeniesieniu własności działki, jej wielkości oraz o ustanowieniu służebności orzeka organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego. Z powyższego wynika, że uprawnionym do zgłoszenia żądania o przekazanie na własność działki pod budynkami mógł być tylko właściciel budynku. Nabycie własności gruntu uwarunkowane było istnieniem na gruncie budynku, stanowiącego odrębny przedmiot własności, przy czym nabyciu podlegały grunty stanowiące własność Skarbu Państwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right