Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 września 2010 r., sygn. I SA/Wr 811/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Gierczak, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi Urzędu Miasta i Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Urząd Miasta i Gminy wystąpił w dniu 17.12.2007 r. z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz sprzedaży części osłony śmietnika.
We wniosku strona wskazała, że Gmina Ś. jest właścicielem nieruchomości niezabudowanej na której znajduje się część budowli - osłony śmietnika wybudowanej ok. 1970 r., która jest trwale połączona z gruntem i stanowi jego część składową. Nieruchomość przeznaczona jest do oddania na wieczyste użytkowanie pod zabudowę budynkiem mieszkalnym z usługami, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania oraz sprzedaży części osłony śmietnika. Zdaniem strony osłona śmietnika jest towarem używanym (minęło co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę), a stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W związku z tym strona zadała pytanie:
"w jaki sposób opodatkować podatkiem VAT oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie oraz sprzedaż części śmietnika"?
Zdaniem strony zostały spełnione warunki aby dostawę używanej części budowli - osłony śmietnika - uznać za towar używany zwolniony od podatku VAT, natomiast oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie winno być opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22% w ten sposób, że wraz z pierwszą opłatą z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, stanowiącą 25% ceny gruntu netto (bez ceny osłony śmietnika uzyskanej w wyniku przetargu i bez VAT), płatnej przed zawarciem umowy notarialnej nabywca winien uiścić VAT w wys. 22% tych opłat. Ponadto nabywca każdego roku w terminie do dnia 31 marca będzie zobowiązany uiszczać wraz z opłatą roczną w wys. 3% ceny gruntu netto uzyskanej w wyniku przetargu podatek VAT 22% tych opłat. Po wykonaniu obowiązku zabudowy użytkownicy wieczyści gruntu i właściciele postawionego na nim budynku będą mogli wykupić od gminy grunt.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right