Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 września 2010 r., sygn. III SA/Wa 739/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA Anna Wesołowska (spr.), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. K. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. Wnioskiem z 22 lipca 2009 roku Pan J. K. (Skarżący) wystąpił do Ministra Finansów (organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w W.) o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawiając stan faktyczny dotyczący następującego zdarzenia przyszłego:

Skarżący zamierza objąć 100% udziałów w utworzonej zgodnie z przepisami prawa austriackiego -spółce z ograniczoną odpowiedzialnością a następnie jako jedyny udziałowiec zamierza wnieść do powyżej opisanej spółki wkład rzeczowy/aport bez podwyższania kapitału zakładowego spółki, w całości na kapitał rezerwowy. Przedmiotem powyższego aportu będą akcje w polskiej spółce akcyjnej notowanej na giełdzie. Omawiana procedura charakteryzuje się tym, iż jest w pełni dobrowolna, a przeniesienie akcji na powyżej wspomnianą spółkę odbywa się bez dokonywania podwyższenia kapitału zakładowego spółki obejmującej wkład. Samo wniesienie do spółki aportu rzeczowego odbywa się bez jakichkolwiek przysporzeń majątkowych na rzecz wspólnika spółki - oczywiście poza wzrostem wartości posiadanych przez tego wspólnika udziałów.

Skarżący podniósł, że bilansowo wartość wkładu w tym wypadku otrzymanego przez austriacką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością księgowana jest jako pozycja kapitału rezerwowego tejże spółki. Instytucja wkładu rzeczowego/aportu w całości na kapitał rezerwowy bez podwyższania kapitału zakładowego jest instytucją austriackiego prawa spółek nieznaną polskiemu Kodeksowi Spółek Handlowych. Wniesienie wkładu rzeczowego bez podniesienia kapitału zakładowego stanowi instytucję mającą na celu ułatwienie dokapitalizowania, czy też przekazania przez jedynego wspólnika spółki składników majątkowych pozwalających spółce na generowanie większych zysków. Ponieważ wniesienie aportu czy też wkładu rzeczowego do spółki odbywa się bez podwyższenia jej kapitału zakładowego nie prowadzi ani do objęcia przez wspólnika spółki nowych udziałów ani też zwiększenia wartości nominalnej udziałów już przez wspólnika posiadanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00