Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 września 2010 r., sygn. I SA/Sz 232/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 września 2010 r. sprawy ze skargi M. i Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną w postępowaniu odwoławczym, utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Burmistrza W., z dnia [...] Nr [...] ustalającą M. R., Z.R. oraz J.S. wymiar podatku od nieruchomości za 2006 r.w łącznej kwocie [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, iż postanowieniem z dnia [...] organ podatkowy I instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2006 rok, dla M. i Z. małżonków R. i J. S. Podatek dotyczył nieruchomości położonej w obrębie miejscowości [...] gm. W., nr działki [...] stanowiącej współwłasność M. i Z. małżonków Rudzkich i J. S. w udziale po 1/2 części. Grunty przedmiotowej nieruchomości zgodnie z wypisem z rejestru gruntów i budynków oznaczone, są symbolem K - kopaliny.
W toku prowadzonego postępowania ustalono, iż organ podatkowy pierwszej instancji w roku 2005 zwrócił się do Starostwa Powiatowego w K.
z zapytaniem czy współwłaściciele działki nr [...] występowali o dokonanie zmian
w ewidencji gruntów w zakresie klasyfikacji w trybie art.22 ust.2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ponadto zwrócono się z zapytaniem czy starosta jako organ ewidencyjny rozważał prawidłowość zapisów ewidencji gruntów w kontekście stanu faktycznego przedmiotowej nieruchomości pod kątem dokonania zmian w tej ewidencji. W odpowiedzi na powyższe zapytania otrzymano pismo z dnia 11 kwietnia 2005 r. z którego wynika, że grunt działki nr [...] od momentu założenia rejestru gruntów po scaleniu gruntów w 1971 r., sklasyfikowany był jako użytki kopalniane. Przed przeprowadzeniem scalenia gruntów na obszarze kopalni występowały użytki rolne klas IV a, IV b, V i nieużytki. W rejestrze gruntów przed scaleniem widnieje jednak uwaga, iż jest to teren kopalni piasku. Tereny po kopalniach kruszywa naturalnego podlegają obowiązkowi rekultywacji. Do momentu uznania rekultywacji za zakończoną i sporządzeniu dokumentacji do wprowadzenia zmian do ewidencji gruntów i budynków, oznaczenie użytku nie może zostać zmienione.