Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 września 2010 r., sygn. I SA/Rz 419/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska /spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Grzegorz Panek Protokolant st.sekr.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym na rozprawie w dniu 14 września 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2010r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego J. K. kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
ISA/Rz 419/10
UZASADNIENIE
Wnioskodawca J. K. we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podał, że jest akcjonariuszem spółki A. S.A. i posiadane w tej spółce akcje zamierza wnieść, według ich wartości nominalnej, jako aport do innej spółki kapitałowej - krajowej lub zagranicznej. W zamian za wniesione akcje obejmie w tejże inne spółce kapitałowej udziały powyżej ich wartości nominalnej, zaś nadwyżka przelana zostanie na kapitał zakładowy / tzw. agio/.
Na tle tak przedstawionych okoliczności wnioskodawca sformułował zapytanie, czy taka operacja gospodarcza rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedstawiając swoje stanowisko, iż w takiej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 19 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawca powołał się na regulacje zawarte w art. 17 ust.1 pkt.9, ust.2 tejże ustawy oraz na poglądy doktryny /Anna Jagiełło, Aleksandra Łazińska - Sekuła : Aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część/ i stanowisko wyrażane w orzecznictwie sądów administracyjnych /wyroki: II FSK 558/05 z 19 kwietnia 2006r., I SA/Kr 1326/06 z 27 lutego 2008r., I SA/Gd 917/07 z 22 kwietnia 2008r./. Przychodem z kapitałów pieniężnych jest bowiem nominalna wartość udziałów /akcji/ w spółce będącej osobą prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jeśli aport wnoszony jest według wartości rynkowej, to przychodem dla wnoszącego jest nominalna wartość akcji /udziałów/ objętych w zamian za tenże aport i takiej kwalifikacji nie zmienia fakt objęcia udziałów /akcji/ powyżej ich wartości nominalnej z pozostawieniem nadwyżki w kapitale zapasowym, bo instytucja tzw. agio jest przewidziana w art. 154 § 3 kodeksu spółek handlowych. Według art. 17 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy ustalaniu wartości przychodów o których mowa w ust.1 pkt.4 lit. c, pkt.6,7,9, 10, odpowiednie zastosowanie ma art. 19 tejże ustawy według którego przychód ustala się według wartości rynkowej w przypadku, gdy cena tych rzeczy lub praw bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od tejże wartości rynkowej /ust.1 zd.2/. W niniejszych okolicznościach faktycznych, art. 19 powołanej ustawy nie ma zastosowania, bo nie daje się pogodzić z charakterem instytucji prawnej uregulowanej przepisem odsyłającym tj. art. 17 ust.1 pkt. 9; poza powyższym zastosowanie znajdzie wyłącznie art. 19 ust.1 zd. 1 przedmiotowej ustawy. Ponadto wnioskodawca podał, że jeśli w przyszłości dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów /akcji/ w spółce kapitałowej objętych w zamian za wnoszony aport, kosztem uzyskania przychodu będzie nominalna wartość tych udziałów / akcji/ z dnia ich objęcia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right