Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. III SA/Wa 430/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant Emilia Jaktorska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2010 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Decyzją z [...] września 2009 roku Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił Skarżącemu, Panu J. G. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 roku w kwotach wskazanych w decyzji. Jak wynika z jej uzasadnienia, podstawą rozstrzygnięcia organu były ustalenia poczynione m.in. w toku postępowania kontrolnego wszczętego w stosunku do Skarżącego w dniu [...] grudnia 2008 roku.

W wyniku powyższego postępowania stwierdzono, że Skarżący :

a dokonał odliczenia podatku naliczonego nie przedstawiając ani też nie odtwarzając w toku kontroli dokumentów źródłowych (faktur) stanowiących podstawę odliczenia podatku

b. dokonał odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur, które nie dokumentują rzeczywistego przebiegu transakcji.

c. zaniżył sprzedaż o kwotę 244.691,08 złotych nie ujmując w ewidencji sprzedaży transakcji dokonanych na rzecz firmy P.

Ad. a Jak wynika z treści uzasadnienia decyzji, Skarżący kilkakrotnie zobowiązywany był do przedstawienia pełnej dokumentacji dotyczącej swojej firmy za 2004 rok w tym do przedstawienia faktur zakupu. Skarżący nie przedstawił powyższych dokumentów wyjaśniając, że dokumentacji nie posiada gdyż została zatrzymana przez K. M. [...] część zaś dokumentacji została przez niego utracona na skutek kradzieży samochodu w którym się znajdowała.

Organ pierwszej instancji wskazał, że zgodnie art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, zwanej dalej ustawą o VAT z 2004 roku ), § 25 ust. 1, § 26 ust 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz. 970) oraz art. 86 o.p. i art. 112 ustawy o podatku VAT z 2004 roku, należy stwierdzić, iż w przypadku utraty dokumentów źródłowych, w tym faktur VAT, podatnik powinien podjąć działania w celu odtworzenia zniszczonej dokumentacji, w tym w szczególności winien uzyskać duplikaty faktur zakupu od ich wystawców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00