Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lipca 2010 r., sygn. IV SA/Po 248/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Dybowski Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus (spr.) WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant str. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2010 r. sprawy ze skargi Z.m. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu, o d d a l a s k a r g ę

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] marca 2009 r. Nr [...] ustalono warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 6 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, wraz z wydzieleniem działek, przewidzianej do realizacji na działkach nr [...],[...],[...], ark. [...], obr. S położonych w Poznaniu przy ul. L [...],[...],[...].

Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym: Na wniosek Z.M. wszczęto i przeprowadzono postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie warunków zabudowy dla ww. inwestycji. Decyzją Prezydenta. Miasta Poznania z dnia [...] 02.2007 r. Nr [...], znak [...], ustalono warunki zabudowy zgodnie z wnioskiem. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu, decyzją z dnia [...].05.2007 r. Nr [...] r., po rozpatrzeniu odwołania T.S., (uczestnika postępowania) utrzymało w mocy powyższą decyzję.

W skutek skargi T.S. sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wyrokiem z dnia [...] 6.01.2008 r. sygn. akt II SA/Po 368/07, uchylił zaskarżoną decyzję Kolegium oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Poznania. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził min., że w ocenie Sądu organy orzekające oparły swe rozstrzygnięcia na błędnie przeprowadzonej analizie funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania. Podkreślił, że mapa, na której przeprowadza się analizę winna być aktualna (znajdująca się w aktach sprawy taką nie była), winna odzwierciedlać aktualny w chwili prowadzenia przez organ postępowania stan faktyczny i prawny nieruchomości zlokalizowanych w obszarze analizowanym, a w szczególności ich sposób zabudowy i zagospodarowania. Wskazano, że ustalenie wymagań dla nowej zabudowy nastąpiło w warunkach wadliwie wyznaczonego obszaru analizowanego. Zdaniem Sądu brak było podstaw do powoływania się w zaskarżonej decyzji, celem uzasadnienia prawidłowości analizy przeprowadzonej przez organ I instancji na zapisy map - wydruków internetowych analizowanego terenu (k. 37-40). Podkreślono nadto konieczność ponownego rozważenia kwestii określenia kręgu osób uznanych za uczestników postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00