Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. II SA/Kr 602/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Jacek Bursa Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2010 r. sprawy ze skargi J.S. i B.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 18 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Wójta Gminy C. z dnia 4 listopada 2009 r., znak [....] , zatwierdzono na wniosek B.S. i J.S. podział nieruchomości stanowiącej działkę nr [....] , położoną w P.

Odwołanie od tej decyzji złożyli B.S. i J.S. , którzy następnie, w pismem z [....] 2010 r. wnieśli o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności.

Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z 18 lutego 2010 r., znak [....] , na podstawie art. 123 § 1 oraz art. 58 i art. 43 k.p.a. odmówiono skarżącym przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Orzekając w ten sposób podano, że stosownie do art. 58 § 1 k.p.a., w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Uprawnionym do złożenia wniosku o przywrócenie terminu jest "zainteresowany". Pojęcie to nie oznacza osoby mającej (tylko) interes faktyczny w załatwieniu sprawy będącej przedmiotem postępowania administracyjnego, lecz osobę uczestniczącą w postępowaniu administracyjnym, uprawnioną względnie zobowiązaną do dokonania czynności procesowej. Zainteresowanym w rozumieniu tego przepisu są zatem uczestnicy postępowania (strony, uczestnicy na prawach strony i inni uczestnicy), którzy są "zainteresowani" przywróceniem im prawa do podjęcia pewnych czynności procesowych.

Organ odwoławczy, po rozpatrzeniu wniosku o przywrócenie terminu do złożenia odwołania, obowiązany jest wydać orzeczenie w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, bądź postanowienie o odmowie przywrócenia terminu. Z uprawnienia uregulowanego w art. 58 § 1 k.p.a. może jednak korzystać tylko strona, której organ doręczył decyzję, lecz która z przyczyn od siebie niezależnych nie mogła wnieść odwołania w terminie ustawowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00