Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 października 2010 r., sygn. I SA/Wa 2149/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędzia WSA Daniela Kozłowska Protokolant Ewa Czarnota po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2010 r. sprawy ze skargi J. R., A. W., J. G., J. G. i M. M. na postanowienie Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Infrastruktury postanowieniem z dnia [..] października 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku J. R., odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] stwierdzającej nabycie przez przedsiębiorstwo państwowe P. prawa użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa, położonego w B., oznaczonego w ewidencji gruntów jako działka nr [...] oraz prawa własności budynków i budowli zlokalizowanych na tym gruncie.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. stwierdził nabycie z dniem 5 grudnia 1990 r. przez przedsiębiorstwo państwowe P. prawa użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa, położonego w B., oznaczonego jako działka nr [...] oraz prawa własności budynków i budowli zlokalizowanych na tym gruncie. Wnioskiem z dnia 25 czerwca 2009 r. J. R. wystąpiła do Wojewody [...] o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od w/w decyzji. Wnioskodawczyni wskazała na fakt, że w księdze wieczystej nr [...] jako właściciele opisanej nieruchomości nadal figurują osoby fizyczne - spadkobiercy M. i Z. małżonków G. Wojewoda postanowieniem z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] przekazał powyższy wniosek według właściwości Ministrowi Infrastruktury, który rozpoznając go stwierdził, że zgodnie z art. 127 kpa odwołanie może wnieść jedynie strona postępowania administracyjnego. Natomiast stosownie do art. 129 § 2 kpa odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia. Ponadto Minister zauważył, że decyzja uwłaszczeniowa z dnia [...] sierpnia 2004 r. została skierowana do wnioskodawcy tego postępowania tj. P. oraz Starosty P. - reprezentującego Skarb Państwa. Decyzja w/w stała się ostateczna, a osoby fizyczne, w tym wnioskodawczyni nie brały udziału w tym postępowaniu uwłaszczeniowym. Ponadto organ wskazując na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego podniósł, że strona, która została pozbawiona udziału w postępowaniu w pierwszej instancji, ma możliwość złożenia odwołania, z tym że termin do jego wniesienia dla takiej strony liczy się od dnia doręczenia decyzji stronie, która brała udział w tym postępowaniu. Po upływie tego terminu stronie przysługuje jedynie wniosek o wznowienie postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 kpa. Minister podkreślił, że z powyższego wynika, iż J. R. nie może skutecznie wnieść odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r., a co za tym idzie również wniosku o przywrócenie terminu do jego wniesienia, gdyż nie brała ona udziału w postępowaniu zakończonym tą decyzją. Mając powyższe na uwadze, Minister odmówił J. R. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r.