Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Kr 1161/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie WSA Małgorzata Brachel-Ziaja WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant: Joanna Obrał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi K.W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 26 listopada 2001 r. nr [....] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. na rzecz skarżącej K.W. kwotę 10 zł (dziesięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. akt II SA/Kr 1161/0
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 26. 11. 2001 r. [...], wydanym na podstawie art. 134 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 e zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze , po rozpatrzeniu odwołania K.W. i Z.W. od decyzji Burmistrza Miasta L. z dnia 30.03.2001 r. znak [...] w sprawie zatwierdzenia projektu podziału działki ew. nr 1 w obr. [...], stanowiącej własność Z. i S.S. - stwierdziło niedopuszczalność odwołania.
W uzasadnieniu powyższego postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło : decyzją z dnia 30. 03. 2001 r. Burmistrz Miasta L. zatwierdził projekt podziału działki ewidencyjnej nr 1 położonej w obrębie [...] w L . Działka ta stanowi własność S. i S.S. , który wnioskowali o jej podział. W pismach z dn. [...].06.2001 r. i [...].06.2001 r. K.W. i Z.W. - właściciele działki nr ew. nr 2 - sąsiedniej do działki podlegającej podziałowi stwierdzili, że nie otrzymali decyzji w sprawie zatwierdzenia podziału działki nr 1. W piśmie z dnia [...].06.2001 r. wnieśli o przywrócenie terminu do złożenia odwołania, oraz o uchylenie decyzji zatwierdzającej podział. Zgodnie z art. 28 kpa stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Pojęcie strony jakim posługuje się art. 28 kpa może być wyprowadzone tylko z przepisów prawa materialnego, czyi z normy prawnej, która stanowi podstawę ustalenia uprawnienia lub obowiązku. Z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że w zasadzie o tym, w jaki sposób będzie podzielona nieruchomość decyduje jej właściciel, a jeżeli projektowany podział jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nikt poza właścicielem nie może decydować o sposobie przebiegu granic działek na jego nieruchomości. Powołując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Kolegium wskazało, że właściciele nieruchomości przylegającej bezpośrednio do innej nieruchomości, w stosunku do której na wniosek jej właściciela wszczęte zostało postępowanie o podział na podstawie art. 10 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości nie są stronami tego postępowania.