Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 czerwca 2010 r., sygn. III SA/Łd 15/10
Dnia 22 czerwca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2009 roku sprawy ze skargi W. I. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 18 czerwca 2009 roku A. P.-I. wystąpiła z wnioskiem o wymeldowanie byłego męża - W. I. z miejsca pobytu stałego mieszczącego się w K. przy ul S. 11 lokal nr 35 w związku z wykonaniem eksmisji w dniu 18 czerwca 2009 roku przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Kutnie. Do wniosku A. P.-I. załączyła protokół wykonania eksmisji.
Decyzją z dnia [...], znak; [...] Prezydent K. działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. Dz.U. z 2006r., Nr 139, poz. 993 ze zm.) orzekł o wymeldowaniu W. I. z miejsca pobytu stałego mieszczącego się w K. przy ul. S. 11 lokal nr 35. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wykazała, iż w dniu 18 czerwca 2009 roku komornik sądowy na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Łodzi III Wydział Cywilny Odwoławczy z dnia 4 września 2007 roku, sygn. akt III Ca 8/07 nakazującego W. I. opróżnienie lokalu nr 35 mieszczącego się przy ul. S. 11 w K. w terminie do dnia 31 grudnia 2007 roku dokonał eksmisji W. I. z przedmiotowego lokalu, natomiast znajdujące się lokalu rzeczy osobiste oddano pod dozór byłej żony - A. P.-I. Mając na uwadze poczynione ustalenia faktyczne organ administracji uznał, iż w przedmiotowej sprawie spełniona została przesłanka opuszczenia lokalu, określona w art. 15 ust. 2 ustawy. Egzekucja wyroku orzekającego eksmisję jest bowiem, jak podkreślił organ administracji aktem równoznacznym z ustaniem pobytu, o którym mowa art. 6 ust. 1 powołanej ustawy. Odnosząc się do zarzutów postawionych przez W. I. dotyczących prawidłowości przeprowadzonych czynności komorniczych organ administracji podniósł powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych, że przymusowe opuszczenie lokalu przez osobę zameldowaną nie może stanowić przesłanki wymeldowania jedynie wówczas, gdy było wynikiem bezprawnych działań lub zachowań innych osób. W gestii organów ewidencyjnych nie leży natomiast ocena poprawności wyroków sądowych i dokonanych czynności komorniczych.