Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Łd 374/10
Dnia 11 czerwca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Czesława Nowak - Kolczyńska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Protokolant Asystent sędziego Marcin Olejniczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2010 roku przy udziale - sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] znak [...] Burmistrz Miasta T. na podstawie art. 36 ust. 4, art. 37 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.) w zw. z uchwałą Rady Miejskiej w T. nr [...] z dnia [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy T. (Dz.Urz. Woj. Łódzkiego nr 235, poz. 2097 z dnia 18 sierpnia 2004 r.), art. 104 i 107 k.p.a. ustalił dla J. D. jednorazową opłatę w wysokości 2.028,70 zł. z tytułu wzrostu wartości nieruchomości działki nr 1/184 o pow. 1402 m2, obręb T., spowodowanego zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wyznaczył 14 - dniowy termin jej uiszczenia liczony od dnia, gdy niniejsza decyzja stanie się ostateczna.
W jej uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że ustalenie opłaty nastąpiło z związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego Uchwałą Rady Miasta i Gminy T. nr [...] i wzrostem z tego tytułu wartości przedmiotowej nieruchomości oraz dokonaniem jej zbycia przez J. D. w dniu [...] na podstawie aktu notarialnego Rep. [...].
W odwołaniu od decyzji J.D. zarzucił naruszenie art. 107 § 1-3 k.p.a., art. 77 § 1 k.p.a. w zw. z art. 36 ust. 4 ustawy o planowani i zagospodarowaniu przestrzennym i wniósł o uchylenie rozstrzygnięcia organu i instancji. Zdaniem odwołującego, wzrost wartości działki został określony w sposób całkowicie dowolny, podczas gdy istotne dla ustalenia wysokości opłaty dane z operatu szacunkowego winny zostać przeniesione do uzasadnienia decyzji. W uzasadnieniu nie przedstawiono precyzyjnie sposobu wyliczenia obydwu wartości nieruchomości, nadto na podstawie danych zawartych w motywach decyzji nie można zweryfikować wyliczeń organu.