Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Bk 161/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Trykoszko,, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. J. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji nakazującej obowiązek rozbiórki obiektu w ramach pozwolenia na budowę. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] Wojewoda P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa i art. 82 § 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. nr 156, poz. 1118 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] stwierdzającą wygaśnięcie decyzji z dnia [...] czerwca 1986 r. nr [...] wydanej na rzecz L. i W. B. w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę domku jednorodzinnego murowanego, piętrowego z garażem w podpiwniczeniu o pow. całkowitej 219,60 m2 i kubaturze 742 m3 na działce położonej w B. przy ul. B. [...], nr ewid. 1205, w części punktu drugiego dotyczącego rozbiórki budynku drewnianego mieszkalnego.

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia:

Decyzją z dnia [...] czerwca 1986 r. nr [...] udzielono L. i W. B. pozwolenia na budowę domku jednorodzinnego, murowanego, piętrowego z garażem w podpiwniczeniu o pow. całkowitej 219,60 m2 i kubaturze 742 m3 na działce położonej w B. przy ul. B. [...] nr ewid. gr. 1205. Decyzja ta zawierała zobowiązanie inwestora do rozbiórki starego budynku mieszkalnego położonego w granicach nieruchomości na której była prowadzona inwestycja. Obowiązek rozbiórki miał być wykonany przed oddaniem do użytkowania nowowybudowanego budynku. W związku z faktem, iż obowiązek rozbiórki wynikający z przedmiotowej decyzji nie został wykonany, organ l instancji wszczął na podstawie tytułu wykonawczego z dnia [...] sierpnia 2002 r. nr [...] postępowanie egzekucyjne w celu wyegzekwowania jego wykonania. Postanowieniem z dnia [...] września 2002 r., Prezydent Miasta B. po rozpatrzeniu zarzutów L. B. uznał zarzuty za uzasadnione i umorzył postępowanie egzekucyjne. Na wskazane rozstrzygnięcie miał wpływ fakt, iż obowiązek rozbiórki starego drewnianego budynku mieszkalnego nałożony został z uwagi na wynikający, z wówczas obowiązujących, warunków technicznych nakaz projektowania nowych budynków w odległości 10 m od istniejących drewnianych na działce inwestora. W związku z faktem oddania budynku mieszkalnego do użytkowania w pełnym zakresie w dniu 25 maja 1992 r. oraz ze względu na zmianę przepisów dotyczących warunków technicznych, m.in. w ten sposób, że nie określały one już odległości między budynkami na własnej działce w zabudowie jednorodzinnej -postanowiono umorzyć postępowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00