Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 maja 2010 r., sygn. II SA/Wr 103/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus, Sędzia NSA Julia Szczygielska (spr.), , Protokolant asystent sędziego Wojciech Śnieżyński, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 maja 2010 r. sprawy ze skargi S. i R.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji umarzającej postępowanie w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, wywołanej uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i w związku z jej zbyciem oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] września 2009r., Nr [...], po rozpatrzeniu wniosku R.B. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] marca 2009r., Nr [...], stwierdzającą nieważność decyzji Wójta Gminy D. z dnia 15 października 2007r., Nr [...], umarzającej postępowanie w sprawie ustalenia dla S. i R.B. jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej we wsi B.Ł., oznaczonej geodezyjnie jako działki nr 323/3 oraz nr 323/4, AM - 2, wywołanego uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i w związku z jej zbyciem, Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3 k.p.a. - utrzymało w mocy kwestionowaną decyzję.

Kolegium zważyło, że istotą postępowania przed organem wyższego stopnia w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji jest przeprowadzenie, w oparciu o stan faktyczny i prawny aktualny w dacie podjęcia kwestionowanego rozstrzygnięcia, analizy mającej ustalić, czy jest ona dotknięta kwalifikowaną wadą prawną wymienioną w art. 156 § 1 k.p.a.. Ocena prawidłowości decyzji Wójta Gminy D. z dnia 15 października 2007r., Nr [...] opiera się na zbadaniu, czy została ona podjęta zgodnie z aktualnym, obowiązującym w dniu wydania tej decyzji stanem prawnym. Podstawę prawną wydania badanej w trybie nadzwyczajnym decyzji stanowił art. 105 § 1 k.p.a.. Stosownie do jego treści, gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania. Przyjmuje się, że bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego oznacza brak któregoś z elementów materialnego stosunku prawnego, a wobec tego nie można wydać decyzji załatwiającej sprawę przez rozstrzygnięcie jej co do istoty (tak: J. Borkowski, (w:) Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, B. Adamiak, J. Borkowski, Warszawa 2008, s. 498).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00