Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2010 r., sygn. III SA/Wa 97/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2010 r. sprawy ze skargi A. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
1. Z akt sprawy wynikało, iż decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. określił pani A. A. (dalej jako "Skarżąca", "Strona") zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w kwocie 29.900,00 zł z tytułu osiągnięcia przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W powołanej decyzji zawarto pouczenie o 14 - dniowym terminie do złożenia odwołania. Ze znajdującego się w aktach sprawy "potwierdzenia odbioru" wynikało natomiast, że odbiór decyzji, który nastąpił w urzędzie pocztowym w dniu 17 sierpnia 2009 r., potwierdził posiadający pełnomocnictwo notarialne, pan T. A., ojciec Strony.
2. W dniu 24 września 2009 r. Skarżąca złożyła odwołanie od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] sierpnia 2009r. oraz wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Uzasadniając wniosek o przywrócenie terminu Strona stwierdziła, że nie odbierała pism z Urzędu Skarbowego i korespondencja ta albo nigdy do niej nie dotarła, albo przekazana została Stronie z ogromnym opóźnieniem. Skarżąca poinformowała ponadto, że jest mężatką, lecz sama wychowuje dwoje dzieci, borykając się "z problemami dnia codziennego i ogromem trudności wynikających z opieki nad dziećmi, które w ostatnim okresie ciężko chorowały i chorują nadal", a oparcie znajduje "jedynie w ojcu, renciście i inwalidzie". Zdaniem Skarżącej złożony wniosek był "w istocie gorącą prośbą o pomoc w wyjaśnieniu prostej, lecz jedynie zaniedbanej sprawy", a "akceptacja" wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, jego rozważenie oraz uwzględnienie wyjaśnień w nim zawartych umocni w Stronie poczucie zaufania do instytucji publicznej.