Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 maja 2010 r., sygn. IV SA/Gl 534/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Szczepan Prax Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2010 r. sprawy ze skargi H.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Prezydent Miasta K. odmówił H. K. przyznania dodatku mieszkaniowego z uwagi na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego.
Od tej decyzji strona odwołała się, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzja z dnia [...] r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Na powyższą decyzję Kolegium H. K. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który wyrokiem z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. akt: IV SA/Gl 136/06 uchylił zaskarżoną decyzję Kolegium i decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na niejednolitość stanowisk organu I instancji i organu odwoławczego co do przyczyn odmowy dodatku mieszkaniowego. Mianowicie organ I instancji powołał się na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego, a organ odwoławczy na brak charakteru mieszkalnego lokalu, zajmowanego przez stronę. W związku z tym Sąd wskazał na konieczność wyjaśnienia, czy pobyt H. K. w przedmiotowym lokalu zaspokajał jego potrzeby mieszkaniowe oraz czy pomiędzy stronami doszło do zawarcia stosunku prawnego, tj. dorozumianej umowy hotelowej, skoro umowa o odpłatne używanie lokalu mieszkalnego nie wymaga ani dla swej skuteczności ani też w celach dowodowych formy pisemnej i może zostać zawarta również w sposób dorozumiany. Ponadto Sąd uznał za konieczne wyjaśnienie statusu Zespołu Hoteli przy [...] Akademii [...] oraz czy w ramach orzeczonej eksmisji skarżącego z mieszkania uprzednio zajmowanego nie został mu przyznany lokal socjalny.