Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wr 816/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Sędzia WSA Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Jerzy Strzebinczyk, , Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi B. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. ([...]) Naczelnik Urzędu Skarbowego w B., na podstawie art. 207 § 1, art. 21 § 1 pkt 2 oraz § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z art. 1 i art. 4 a ust. 3 ustawy z dnia 28.07.1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.), zwanej dalej w skrócie "ustawą", ustalił dla B. W. ( dalej jako skarżąca) tytułem nabycia spadku po zmarłym W. W. wysokość podatku od spadków i darowizn w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że spadek po zmarłym dnia [...] r. W. W., nabyła żona B. W. oraz syn W. W. po 1/2 części spadku każdy z nich. Podkreślił, że w związku z art. 5 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. nr 142 poz. 1514 ze zm.) obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw i zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. W myśl art. 4 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 , a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt powzięcia wiadomości o ich nabyciu (art. 4 a ust. 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00