Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. IV SA/Wr 606/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska, Sędziowie Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. z dnia 13 października 2009 r. nr . w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem R. K. z dnia 29 czerwca 2009 r. adresowanym do organu pomocowego o udzielenie pomocy z tytułu zalania w godzinach nocnych z 26.06.2009r. na 27.06.2009r. klatki schodowej i piwnicy. We wniosku strona wskazała, że w wyniku zalania zniszczeniu uległy zamrażarka, meble oraz ubrania i buty zimowe, które z powodu braku strychu przechowywała w piwnicy .
Decyzją z dnia 16 lipca 2009 r. Nr OPS . Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w S. Ś. odmówił przyznania wnioskodawczyni zasiłku celowego. Powyższą decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 5 sierpnia 2009 r. Nr uchyliło i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, nie aprobując stanowiska organu I instancji , wedle którego warunkiem przyznania pomocy jest poniesienie strat w gospodarstwie domowym , a zalanie piwnicy nie stanowi przeszkody w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w S. Ś. ponownie rozpatrując przedmiotowy wniosek decyzją z dnia 9 września 2009 r. Nr . wydaną z powołaniem się na przepisy art. 40 ust. 1 i 3 w zw. z art. 106 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115 poz. 728 ze zm.)(zwanej dalej ustawą o pomocy społecznej) odmówił przyznania zasiłku celowego na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego. W uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że dochód trzyosobowej rodziny wnioskodawczyni wynosi 1431,53 zł i przekracza kryterium dochodowe, które wynosi 1053 zł. Organ I instancji przywołał brzmienie przepisu art. 40 ustawy o pomocy społecznej, podkreślając , że art. 40 i 41 tej ustawy normują szczególne zasady przyznania zasiłku celowego, a zasiłek ten, w wyjątkowych sytuacjach mogą otrzymać osoby lub rodziny przekraczające wymienione w ustawie kryteria dochodowe, jeśli poniosły one stratę w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej. Wskazał, że świadczenie to jest niezależne od dochodów poszkodowanych osób, a zasady przyznawania zasiłku celowego zostały uzależnione od zdarzeń zewnętrznych, powodujących nagłe i niespodziewane straty. Według organu pierwszej instancji straty to takie negatywne następstwa w majątku i prawach osoby występującej z żądaniem świadczenia, które istotnie odraczają powrót osoby lub rodziny do kondycji majątkowej, jaka miał miejsce przed wystąpieniem zdarzenia wywołującego szkody.