Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1675/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi E. Ż. i M. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi E. Z. i M. Z. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] r. o nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] r. o nr [...] określająca zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości 2.265.489 zł.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w przeprowadzonym wobec skarżącej kontroli podatkowej zakwestionował zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodów jej firmy "A" zakupów oleju napędowego od firm B A. M. ul. [...], B., "C" Pośrednictwo Handlowo Usługowe Sprzedaż Artykułów R. W. D., Z. [...], K. i "D" B. C. K., [...], S. w łącznej wysokości 5.720.590,50 zł. Organ ustalił, że faktury od w/w podmiotów określają czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane, szeroko opisując poczynione ustalenia w ww decyzji.

Organ podkreślił, że M. Ż. we wszystkich istotnych sprawach dotyczących okoliczności obrotu olejem napędowym, w zakresie zaopatrzenia, magazynowania, sposobu sprzedaży, fakturowania, przekazywania faktur, realizacji płatności składał zeznania niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niewiarygodne, co zostało szeroko opisane w decyzji organu I instancji.

Organ wskazał, że w przedmiotowej sprawie zgromadzono całość dokumentacji podatkowej z wyjątkiem podatkowej księgi podatkowej przychodów i rozchodów, której pomimo wezwania organu skarżący nie przedstawili. Organ pozyskał od biura rachunkowego wydruki komputerowe tej księgi za listopad i grudzień 2004. i uznał, że zastosowanie powinien mieć art. 23 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., (tekst jedn. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. - przywołanej dalej jako O.p., który stanowi że organ określa podstawę w drodze oszacowania. Jednak uznano, że brak jest podstaw do dokonania szacowania z uwagi na to, że podstawa ta wynika z dokumentacji księgowej podatnika. Organ podkreślił, że z kosztów uzyskania przychodów zostały wyłączone zakwestionowane faktury. Podkreślono także, że brak było podstaw do oszacowania wysokości kosztów zakupu oleju napędowego z uwagi na fakt, że faktury te nie dokumentują rzeczywistego obrotu towarami handlowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00