Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Po 907/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w P. na postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] września 2009r. Nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania części obiektu budowlanego oddala skargę. /-/ D. Rzyminiak -Owczarczak /-/ J. Szaniecka /-/ E. Brychcy
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] września 2009 r. nr [...]Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...]sierpnia 2009 r. nr [...], znak którym nakazano A Sp. z o.o. wstrzymanie użytkowania części budynku mieszkalnego w P. przy ul. [...]nr [...], działka nr [...], obejmującej pomieszczenia kuchni oraz trzech pokoi na poziomie niskiego i wysokiego parteru, wykorzystywanej jako biuro bez wymaganego prawem pozwolenia na zamianę funkcji obiektu.
Wstrzymując wykonanie użytkowania części wyżej opisanego budynku na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w zw. z art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156 poz. 1118, ze zm.) w zw. z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo Budowlane (Dz.U. Nr 93, poz. 888) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. wyjaśnił, iż dnia 2 lutego 2009 r. przeprowadzono kontrolę obiektów budowlanych zlokalizowanych przy ul. [...] nr [...] w P . Ustalono, iż na nieruchomości znajdują się 3 obiekty: budynek mieszkalny, garaż i budynek magazynowy. Obiekty te zostały zakupione przez A Sp. z o.o. w 1996 r. (akt notarialny rep. [...]). Następnie organ wyjaśnił, że decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego w P. z dnia 8 października 1997 r. nr [...] udzielono spółce pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na biura (60,84 m2). Zgodnie z dokumentacją załączoną do decyzji część piwniczna miała być wykorzystywana na biura, a na kondygnacji parteru (niskiego i wysokiego łącznie) miały znajdować się dwa pomieszczenia biurowe oraz trzy pokoje z kuchnią i łazienką. Podczas kontroli (protokół nr [...]) stwierdzono, że całość budynku mieszkalnego wykorzystywana jest przez A Sp. z o.o. na potrzeby biurowe. Mając to na względzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wezwał właściciela posesji do przedłożenia dokumentu świadczącego o legalności zmiany sposobu użytkowania całego budynku mieszkalnego na biuro. W oświadczeniu z dnia 16 marca 2009 r. A.K. (Prezes Zarządu A Sp. z o.o.) oświadczył, że zmiany pomieszczeń mieszkalnych na biurowe dokonano w 2001 r. bez stosownych dokumentów. Następnie organ wskazał, iż skoro zmiany sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na biuro dokonano przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane, to do tej zmiany nie stosuje się art. 71a, a dotychczasowe przepisy Prawa budowlanego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podał też, że stosownie do wskazań Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uchylił wcześniejsze postanowienie o wstrzymaniu użytkowania obiektu, zwrócono się do Prezydenta Miasta P. o stwierdzenie zgodności obiektu z planem miejscowym. Organ ten wyjaśnił, że dnia 27 stycznia 2009 r. odmówił wydania decyzji na zmianę sposobu użytkowania wszystkich pozostałych pomieszczeń mieszkalnych na pomieszczenia biurowe.