Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 173/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 173/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 kwietnia 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Grażyna Firek (spr.), WSA Piotr Głowacki, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2010r., sprawy ze skargi "A " Spółka Akcyjna w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 13 października 2009 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, iż zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200, 00 zł (dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej wydał 13 października 2009 roku interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego znak [...], dotyczącą podatku od towarów i usług, uznając, że stanowisko przedstawione we wniosku "A" S. A. w K. jest nieprawidłowe. W podstawie prawnej wskazane zostały art. 14b § 1 i § 6 o.p. oraz § 5 rozporządzenie Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.).

Jak wskazano w uzasadnieniu, "A" S. A. zadała pytanie, czy jest obowiązana dokumentować udzielenie kontrahentowi rabatu (albo zaistnienie innej okoliczności, stanowiącej podstawę do skorygowania in minus obrotu i podatku należnego) przez wystawienie faktury korygującej, czy też wystarcza sporządzenie innego dokumentu, z którego treści wynika zmniejszenie należności wynikającej z faktury pierwotnej. Nadto zostało postawione pytanie, czy w razie wystawienia faktur korygujących, spółka będzie zobowiązana do uwzględnienia ich w rozliczeniach VAT po spełnieniu wymogu uzyskania potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. Zdaniem "A" S. A. to, czy dokumentowanie podstaw dla korekty nastąpi z wykorzystaniem modelu faktur korygujących, czy przez zgromadzenie dokumentów, potwierdzających warunki dla korekty, ma znaczenie drugorzędne. Nadto, jeżeli podatnik wybierze model faktur korygujących, zdaniem spółki nie jest konieczne posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00