Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 176/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z 2 grudnia 2008 r., nr [...], 2/ określa, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane, 3/ zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego J. D. kwotę 255 (dwieście pięćdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem rozpoznanej w niniejszej sprawie skargi J. D. była decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 19 marca 2009 r. ( nr [[...]]) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy C. o ustaleniu skarżącemu jednorazowej opłaty w wysokości 6.360 zł ( jedenastu tysięcy złotych ), o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zaskarżona decyzja została podjęta w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Rada Gminy C. w dniu 30 października 2003 r. podjęła uchwałę Nr [[...]] o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla osiedla "K." obręb S. w gminie C. Uchwała ta została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego Nr 10, poz. 178 w dniu 26 stycznia 2004 r. i stosownie do jej postanowień weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W § 9 pkt 5 tej uchwały Rada Gminy C. ustaliła 20 % stawkę procentową służącą do naliczenia opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.
Nieruchomość skarżącego stanowiąca w momencie uchwalenia planu działkę nr [[...]] o powierzchni 31.300 m2 została w nim przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową o niskiej intensywności wraz z ogrodami i budynkami gospodarczymi oraz zabudowę rekreacji indywidualnej. Na terenie obejmującym nieruchomość skarżącego oznaczonym jako [[...]] na działkach przylegających do dróg oznaczonych na rysunku jako [[...]] i [[...]] dopuszczono także lokalizację funkcji usługowych komercyjnych związanych z funkcjonowaniem zespołu zabudowy rekreacji indywidualnej. W poprzednio obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Gminy C., zatwierdzonym uchwałą Gminnej Rady Narodowej Nr [[...]] z 28 kwietnia 1989 opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Gdańskiego Nr 17, poz. 123 z 17.08.1989 r., nieruchomość skarżącego przeznaczona była "pod uprawy polowe i ogrodnicze".