Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Gd 42/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 kwietnia 2010 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi W. L. na decyzję Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 27 maja 1994r., Nr [...] w przedmiocie uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz W. L. kwotę 10 zł (dziesięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 27 maja 1994r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił przyznania J. L. uprawnień kombatanckich z uwagi na niespełnienie warunków, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych okresu powojennego (Dz.U. Nr 17, poz. 75 z późn. zm.).

W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że J. L. ubiegał się o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu udziału w kampanii wrześniowej 1939r. oraz pełnienia służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Na tę okoliczność przedłożył m.in. zaświadczenie z Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii z wyszczególnionym okresem i przebiegiem służby.

Organ stwierdził, że z dokumentacji wynika, że przed wstąpieniem do Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem brytyjskim wnioskodawca pełnił przymusowo służbę wojskową w armii niemieckiej. Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego przesłanką niezbędną do przyznania uprawnień kombatanckich osobom, które wcześniej przymusowo pełniły służbę w armii niemieckiej jest wykazanie się tych osób udziałem w walkach o niepodległość Polski. Jak z powyższego wynika niezbędnym jest wykazanie czynnego udziału w wojnie (działaniach zbrojnych), a nie tylko pełnienie samej służby wojskowej, o której mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy. Z przedstawionej dokumentacji wynika, że wnioskodawca pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych, stacjonujących na terenie Wielkiej Brytanii, a więc nie można przyjąć, że brał czynny udział w walce. J. L. nie spełnia zatem wymogów określonych przepisami przedmiotowej ustawy do przyznania uprawnień kombatanckich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00