Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Wr 1790/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędzia WSA Dagmara Dominik, Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 marca 2010 r. sprawy ze skargi "A" A. L.-P., E. S. Spółki Jawnej w Ś. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [ ]r. nr [ } w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A" sp. jawnej w Ś. - dalej: Spółka jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...]r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z dnia [...]r., nr [...], w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. oraz odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad 2007 r.
W dniu 23 marca 2009r., Spółka złożyła w Urzędzie Skarbowym w Ś. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r., dołączając korekty deklaracji VAT-7 za powyższe okresy rozliczeniowe. W uzasadnieniu wniosku powołała się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 Magoora Sp. z o.o. Korekty deklaracji za 2005r. polegały na zwiększeniu kwoty podatku naliczonego do odliczenia o kwoty nieuwzględnione w pierwotnych rozliczeniach, a wynikające z faktur dokumentujących:
1. zakupy paliwa do samochodów osobowych [...], o numerze rejestracyjnym [...] oraz [...], o numerze rejestracyjnym [...] i [...]o numerze rejestracyjnym [...]
2. raty leasingowe - 100% podatku naliczonego, dot. samochodu [...] o numerze rejestracyjnym [...] od umowy leasingowej z dnia 26 maja 2006 r.
Wydaną w dniu [...]r. decyzją Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ś. określił Spółce za miesiące od stycznia do czerwca 2007 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy oraz określił zobowiązanie za lipiec, sierpień, wrzesień październik i listopad 2007 r., jednocześnie odmawiając stwierdzenia nadpłaty za te miesiące. Organ I instancji, po zbadaniu dokumentów źródłowych, uznał, że Spółka w poszczególnych miesiącach zawyżyła podatek naliczony do odliczenia, o kwoty wynikające zakupu paliwa do samochodów osobowych, a także o 100% podatku naliczonego od rat leasingowych dotyczących samochodu [...] . W odniesieniu do rat leasingowych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ś. uznał, że cały możliwy do odliczenia podatek wysokości 6000 zł Spółka zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm) - dalej: ustawa VAT, odliczyła w 2006 r.