Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 marca 2010 r., sygn. III SA/Po 835/09
Dnia 10 marca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek Sędziowie WSA Beata Sokołowska ( spr.) WSA Mirella Ławniczak Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2010 roku przy udziale sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia ...r. nr ... w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe o d d a l a s k a r g ę /-/ M. Ławniczak /-/ T.M. Geremek /-/ B. Sokołowska WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia 13 września 2005 r., uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne dokonane w procedurze uproszczonej poprzez wpis do rejestru towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu pod pozycją nr 323 i 324 z dnia 09 grudnia 2002 r. oraz zgłoszenie celne uzupełniające SAD z dnia 06 stycznia 2003 r. w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego oraz określił kwotę uzupełniającego długu celnego, wzywając do jej uiszczenia wraz z odsetkami wyrównawczymi.
Na skutek odwołania Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia 15 stycznia 2007 r., uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej towaru z pozycji nr 1 zgłoszenia (uznając je w tym zakresie za prawidłowe) oraz dotyczącej wezwania do zapłaty odsetek wyrównawczych umarzając postępowanie w tym zakresie. Organ II instancji orzekł ponadto na nowo w przedmiocie wyliczenia uzupełniającej kwoty długu celnego oraz w pozostałej części zaskarżoną decyzję pozostawił bez zmian. Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 24 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Po 273/07 oddalił skargę od powyższej decyzji. Wyrok ten wobec jego niezaskarżenia przez żadną ze stron postępowania stał się prawomocny od dnia 21 maja 2009 r.