Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 marca 2010 r., sygn. I SA/Po 6/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Małek Sędzia WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2010r. sprawy ze skargi s.c. Spółka A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy od czerwca 2007r. do kwietnia 2009r. oddala skargę /-/R. Wiatrowski /-/M. Skwierzyńska /-/St. Małek

Uzasadnienie

W dniu 15 czerwca 2009 r. Spółka cywilna "B" z siedzibą w L. złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. wniosek o zwrot nadpłaty w wysokości [...] w podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy od czerwca do lipca 2007 r., od września do listopada 2007 r., od stycznia 2008 r. do kwietnia 2009 r. Wraz z wnioskiem złożono korekty deklaracji VAT - 7 za wymienione miesiące. Spółka wnioskowała o zwrot nadpłaty w części ponad 60% kwoty podatku określonej na fakturze w podatku od towarów i usług, która powstała w wyniku zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o kwoty nie odliczonego uprzednio podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego marki [...] oraz nabycia paliwa do powyższego samochodu.

Decyzją z dnia ... sierpnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. wydał decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty, powołując się na treść art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, iż brak jest możliwości pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego, gdyż w sprawie nie wystąpiły odstępstwa przewidziane w art. 86 ust. 4 powyższej ustawy. Organ pierwszej instancji uznał również za niezasadne odliczanie od podatku należnego kwot podatku naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu osobowego. W tym przypadku organ powołał się na art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w myśl którego obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00