Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. I SA/Po 831/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi "N" sp. z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc listopad 2006 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] Spółka z o. o. A w K (dalej jako: Spółka, Strona, Skarżąca) złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego korektę deklaracji VAT - 7 za miesiąc listopad 2006r., wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Spółka, wyjaśniając powody złożenia tej korekty, powołała orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: ETS) z 22 grudnia 2008r., wydane w sprawie C-414/07 M Sp. z o. o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej, w którym - zdaniem Strony - uznano, że cyt.: "ograniczenia w zakresie odliczania podatku należnego od nabywanego paliwa oraz samochodów osobowych wprowadzone ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. i ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) za niezgodne z przepisami unijnymi". Zdaniem Spółki, w związku z brakiem jakichkolwiek przepisów regulujących ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem paliw silnikowych do innych pojazdów niż samochody ciężarowe oraz odliczeniu podatku naliczonego od nabycia pojazdów innych niż samochody ciężarowe, uzasadnione jest złożenie korekt. Zgodnie ze złożonym wnioskiem, konsekwencją korekty jest zmniejszenie kwoty do wpłaty do urzędu skarbowego o wartość [...], a co za tym idzie powstanie nadpłaty w podatku od towarów i usług w wysokości [....].

Dla sprawdzenia zasadności dokonanej korekty deklaracji organ I instancji przeprowadził kontrolę podatkową. W związku z przeprowadzoną kontrolą, wszczęto postępowanie podatkowe wobec Spółki w zakresie podatku od towarów i usług za miesiąc listopad 2006r. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej i postępowania podatkowego stwierdzono, że Strona ujęła w ewidencji zakupów oraz rozliczyła w złożonej w dniu [...] korekcie deklaracji VAT-7 za listopad 2006r., faktury VAT dokumentujące nabycie paliw silnikowych do samochodów osobowych, których ładowność nie przekracza 500 kg oraz do samochodu o ładowności 745 kg, który nie posiadał świadectwa homologacji. Łączna wartość netto zakupionych paliw wyniosła [...], a podatek VAT [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00