Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 marca 2010 r., sygn. II SA/Ol 53/10
Dnia 3 marca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2010 roku sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na zawarcie umów użyczenia nieruchomości I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej Gminy kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Rada Miejska w "[...]" w dniu "[...]" podjęła uchwałę Nr "[...]" w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów użyczenia na kolejny okres po zakończeniu obowiązywania umów użyczenia zawartych na okres 3 lat. W podstawie prawnej tej uchwały powołany został art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. "a" ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej jako: ustawa o s.g.), natomiast jej wykonanie powierzone zostało Burmistrzowi Miasta i Gminy "[...]". Doręczenie tej uchwały organowi nadzoru nastąpiło w dniu "[...]".
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia "[...]", wydanym w trybie art. 91 ust. 1 ustawy o s.g. i nadanym w dniu "[...]" przesyłką pocztową (Poczta Polska) do Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy oraz Burmistrza Miasta i Gminy "[...]", Wojewoda stwierdził nieważność powyższej uchwały, jako podjętej bez podstawy prawnej. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ nadzoru podniósł, że zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. "a" ustawy o s.g. "do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy". Wskazał, że z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż rada Miejska w "[...]" nie posiada kompetencji do wyrażania zgody na zawieranie umów użyczenia nieruchomości, stanowiących własność gminy oraz na ich przedłużanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right