Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 marca 2010 r., sygn. I SA/Gl 209/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędziowie WSA Teresa Randak, Marzanna Sałuda, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2010 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] roku, nr [...] Burmistrz L. nie uwzględnił zarzutów zgłoszonych przez "A" S.A. z siedzibą w W. ul. [...] w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułów wykonawczych nr [...],[...],[...],[...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, iż Spółka wniosła zarzuty na prowadzone przez organ postępowanie egzekucyjne, opierając je na treści art. 33 pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 roku, nr 229, poz. 1954 z późniejszymi zmianami).

W ocenie Spółki egzekucja nie mogła być prowadzona przez Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w W., gdyż właściwym zarówno miejscowo, jak rzeczowo do prowadzenia tej egzekucji jest Naczelnik Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w W., gdyż Spółka należy do podatników wymienionych w art. 5 ust. 9 b ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Wierzyciel stwierdził, że Spółka nie udokumentowała jednak do której grupy podatników wymienionych w tym przepisie należy.

Podkreślono też, że gdyby organ egzekucyjny, do którego wierzyciel skierował tytuły wykonawcze był niewłaściwy, to winien skierować je do organu właściwego - czego nie uczynił. Wynika to z art. 18 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w związku z art. 65 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Skoro jednak organ egzekucyjny, który ma obowiązek przestrzegać z urzędu swej właściwości tego nie uczynił, to znaczy, że wniosek egzekucyjny został skierowany do właściwego organu egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00