Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Ol 620/07

Tezy : 1. Przepisy ustanawiające działanie "dużych urzędów skarbowych" w żadnej mierze nie wyłączyły jednak z ich kompetencji "wykonywania egzekucji administracyjnej należności pieniężnych" , o czym stanowi art. 5 ust. 6 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 1996r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004r., Nr 121, poz. 1267 ze zm.).

2. Nie ma podstaw do przyjmowania, że uprawnienia "dużych organów" skarbowych w postępowaniu egzekucyjnym zawężone zostały do ich własnych podatków i należności a nie obejmują należności wynikających z rozstrzygnięć innych organów podatkowych. Teza taka nie znajdowałaby oparcia w żadnym przepisie prawa.

3. Nie można bowiem twierdzić, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. z 2003r. Nr 209, poz. 2027) zmieniałoby regulację ustawową co do właściwości miejscowej organów egzekucyjnych. Nadal ustalenie tej właściwości odbywa się z uwzględnieniem reguły art. 22 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005r., Nr 229, poz. 1954 ze zm.) a więc według siedziby podmiotu zobowiązanego. Rozporządzenie, wykonując upoważnienie ustawowe, określiło natomiast terytorialny zasięg działania poszczególnych urzędów skarbowych, na którym realizują one uprawnienia wynikające z ich właściwości rzeczowej i miejscowej. Podobne zasady określania terytorialnego obszaru właściwości miejscowej stosowane są również w innych rodzajach postępowań, na przykład w postępowaniach przed sądami powszechnymi, w których właściwość miejscową co do zasady określają właściwe kodeksy postępowania ale terytorialny zasięg tej właściwości określa właściwy minister w rozporządzeniu wykonawczym.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Zofia Skrzynecka asesor WSA Renata Kantecka Protokolant Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie, na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008r. sprawy ze skargi Spółki A na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym, 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. określa, że zaskarżone postanowienie w całości nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej spółki kwotę 117 (sto siedemnaście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00