Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 31 marca 2010 r., sygn. I SA/Gl 92/08
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach Piotr Łukasik po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii wniosku skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym p o s t a n a w i a odmówić przyznania prawa pomocy
Uzasadnienie
Prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 czerwca 2008 r. odmówiono skarżącej przyznania prawa pomocy.
Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając zażalenie skarżącej na przywołane wyżej orzeczenie, podkreślił, że w ramach poprzedniego postępowania w przedmiocie wniosku o przyznanie prawa pomocy skarżąca nie wskazała nawet przybliżonej kwoty, jaka przeznaczana jest przez jej męża w ramach świadczenia alimentacyjnego, w tym w szczególności na wskazane przez skarżącą wydatki córek i zakup artykułów spożywczych. Zauważono, że sąd administracyjny I instancji słusznie wskazał, iż fakt obciążenia domu skarżącej kredytem hipotecznym oraz obciążenie zajęciem komorniczym samochodu marki Peugeot Pullman, nie powoduje automatycznie, jakoby skarżąca nie była w stanie uiścić należnego w sprawie wpisu sądowego od skargi. NSA podkreślił dalej, że przy badaniu przesłanek z art. 246 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - dalej w skrócie: P.p.s.a., należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy i z tego obowiązku nie zwalnia pozostawanie w rozdzielności majątkowej (z uzasadnienia postanowienia z dnia 28 października 2008 r. sygn. akt II FZ 344/08).