Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 marca 2010 r., sygn. II SA/Gl 271/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant Grzegorz Śliwa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 marca 2010 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zameldowania 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] r. nr [...]; 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3) przyznaje adwokatowi J. F., tytułem zwrotu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych w tym podatek VAT w kwocie 52,80 (pięćdziesiąt dwa 80/100) złotych.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r. J. D. wystąpił o wymeldowanie I. W. z lokalu położonego w C. przy [...] wskazując, że nie przebywa on w tym lokalu od [...]r. i nie posiada z nim żadnego kontaktu.
Organ zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie wymeldowania I. W. z pobytu stałego pod wskazanym adresem i przeprowadził wymagane postępowanie wyjaśniające, zakończone decyzją z dnia [...] r. Nr [...]. Wymienioną decyzją, podjętą z upoważnienia Prezydenta Miasta C., na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, orzeczono o odmowie zameldowania I. W. na pobyt stały w lokalu nr [...] przy [...] w C. oraz anulowano czynność materialno-teczniczną dokonaną w dniu [...]r. w postaci rejestracji zameldowania w dokumentacji ewidencji ludności. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wyjaśnił, że stosowanie do treści art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy, decyzja o wmeldowaniu osoby z miejsca stałego pobytu może być podjęta, gdy osoba opuściła miejsce stałego pobytu i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się, a zatem istotne w sprawie jest faktyczne opuszczenie lokalu oraz niedopełnienie obowiązku wymeldowania się. Wniosek o wymeldowanie może być rozstrzygany przy założeniu, że osoba w przeszłości została prawidłowo zameldowana we wskazanym lokalu. Dlatego też uwzględniając regulację z art. 47 ust. 2 w związku z art. 6 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy poddano weryfikacji dane zgłoszone do zameldowania. W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że I. W. został zameldowany w wymienionym powyżej lokalu na pobyt stały w dniu [...]r. jednak w dacie zameldowania w lokalu nie zamieszkiwał. Występujący z wnioskiem o wymeldowanie wymienionego z tego lokalu potwierdził, że do chwili obecnej nie zamieszkuje on w wymienionym lokalu. Postępowanie wyjaśniające ustaliło, że I. W. odbywa obecnie karę pozbawienia wolności, a po opuszczeniu zakładu karnego dokona wymeldowania. Wnioskujący J. D. wyjaśnił, że po dokonaniu zameldowania, wymieniony powyżej I. W. nigdy nie wprowadził się do jego lokalu i nigdy w nim nie zamieszkiwał. Mając powyższe na uwadze, organ uznał, że czynność materialno-techniczna w postaci zameldowania dotknięta był wadą i w związku z powyższym orzekł jak w sentencji orzeczenia.