Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 maja 2010 r., sygn. II SA/Po 114/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2010 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2010r. Nr [...] w przedmiocie zameldowania; oddala skargę. /-/J. Szaniecka /-/E. Brychcy /-/B. Drzazga
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta K. decyzją z dnia [...] 2009 r. Nr [...] działając na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), dalej: ustawa, orzekł o zameldowaniu A., S. i N. S. na pobyt stały przy ul. H. w K.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w wyniku kontroli Straż Miejska w K. ustaliła, że A. S. wraz z córkami mieszka w wyżej wymienionym lokalu od czerwca 2007 r. W lokalu tym znajdują się ich rzeczy osobiste i meble. W trakcie rozmowy z sąsiadką A. N. zamieszkałą przy ul. W. w K. ustalono, że od września 2007 r. A. S. wraz z dziećmi jest widziana na wspomnianej posesji. Okoliczność tę potwierdziła sama zainteresowana, która podała, że mieszka tam od czerwca 2007 r. wraz z M. S. i ich córką N. W dniu 31 lipca 2008 r. urodziła im się druga córka, a 27 września 2009 r. zawarli związek małżeński. Mąż A. S. - M. mieszka pod wskazanym adresem od urodzenia. Pod tym samym adresem mieszka jego matka D. S., która jak twierdzi jest jedną ze współwłaścicielek budynku, lecz nie posiada tytułu prawnego. Wyraża ona zgodę na zameldowanie w/w osób. Wyjaśniła, że budynek ten należał do jej rodziców J. i W. J., którzy zmarli w 1985 r. i 1995 r. nie zostawiając testamentu. Mieli oni czworo dzieci - poza nią, K. K. zamieszkałą w L., S. J. zamieszkałego w P., H. J. zamieszkałego w Ś.. Spadkobiercy nie przeprowadzili postępowania spadkowego. D. S. podała, że jej rodzeństwo wie, że jej synowa z dziećmi mieszkają w przedmiotowym lokalu. S. J. i K. K. nie wyrazili zgody na zameldowanie A. S. i jej dzieci w budynku, którego są współwłaścicielami. Z kolei H. J. nie sprzeciwił się ich zameldowaniu. W trakcie oględzin lokalu ustalono, że ma on trzy pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój. Według stron postępowania A. S. wraz z dziećmi zajmuje dwa pierwsze pokoje od wejścia. W pierwszym pokoju stało łóżeczko dziecięce, tapczan i szafa. W łóżeczku spało dziecko. W drugim pokoju jest meblościanka, tapczan, stolik i fotele. W szafach umieszczone były rzeczy osobiste, pościele, piżamy i koce A. S. i jej dzieci oraz różne dokumenty, rozliczenia z urzędem skarbowym, świadectwa pracy i trwałe środki spożywcze. W łazience były kosmetyki należące do A. S. i jej dzieci. Ustalono, że w ostatnim pokoju mieszka D. S.