Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2010 r., sygn. I SA/Po 988/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2010r. sprawy ze skargi D.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007r. oddala skargę /-/K. Nikodem /-/S. Zapalska /-/J. Małecki
Uzasadnienie
D. P. złożyła w dniu 29 kwietnia 2009r. korekty zeznań PIT -36L oraz PIT - 38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2007.
W uzasadnieniu korekty D. P. wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Czynności te wykonywane są zawodowo, we własnym imieniu i na własny rachunek, a sama działalność ma charakter zorganizowany i ciągły. Potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej jest świadectwo jej pochodzenia (art. 9e ust. 1, 2 ustawy Prawo energetyczne), które podatnik sprzedaje na giełdzie towarowej jako pochodny instrument finansowy.
Zwróciła uwagę, iż w sytuacji, gdy ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia dwa źródła przychodów: z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7), to przychody uzyskane ze sprzedaży tych świadectw powinny być uznane za przychody z działalności gospodarczej.
Odzwierciedleniem powyższego jest treść przepisu art. 30b ust. 4 ustawy, zgodnie z którym przepisu ustanawiającego stawkę podatkową 19 % m. in. od dochodów uzyskiwanych z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie tych instrumentów oraz realizacja praw z nich następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Tym samym sprzedaż wymienionych świadectw powinna być opodatkowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.