Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 lutego 2010 r., sygn. III SA/Po 960/09

 

Dnia 17 lutego 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Szymon Widłak (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2010 roku przy udziale sprawy ze skargi M. M. i A. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc maj 2004 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 26 lipca 2006 r. Nr [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu na rzecz skarżących kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. /-/Sz. Widłak /-/M. Kosewska /-/B. Sokołowska

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego decyzją nr [...] z dnia 26 lipca 2006 r. stwierdził wobec M. i A. M. prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą [...] powstanie obowiązku podatkowego i określił zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiąc maj 2004 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy wskazał, że firma prowadzi działalność w składzie podatkowym na podstawie zezwolenia Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia 4 maja 2004 r. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono, że w badanym okresie, tj. od 30.04.2004 r. do 30.06.2005 r. w składzie podatkowym podatnik dokonywał sprzedaży gazu propan - butan w ilości przekraczającej ilość zakupioną; zakup był dokonywany w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

Organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1, 2, 3, ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257), zwanej dalej u.p.a., opodatkowaniu akcyzą podlega produkcja, wyprowadzanie ze składu podatkowego oraz sprzedaż wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju, a także nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy do paliw silnikowych i olejów opałowych w rozumieniu ustawy zalicza się wyroby wymienione z poz. 1012 załącznika nr 2 do ustawy. W pozycji 4 tego załącznika wymienione zostały gazy ziemne i inne węglowodany gazowe o symbolu PKWiU 23.20 i kodzie CN 2711, z wyłączeniem gazu ziemnego. Producentami paliw silnikowych, zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy jest także podmiot, który dokonuje rozlewu gazu płynnego. Natomiast z art. 6 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu; jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu zostały wykonane z naruszeniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania tych czynności, a jeżeli dnia tego nie można określić, obowiązek podatkowy powstaje z dniem ich stwierdzenia przez uprawniony podmiot. W przedmiotowej sprawie stwierdzono nadwyżkę sprzedaży na dzień 31 maja 2004 r., a zatem w tym dniu powstał obowiązek podatkowy od tej nadwyżki gazu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00