Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 lutego 2010 r., sygn. II SA/Ol 1084/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2010 r. sprawy ze skargi Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]". Nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia "[...]" Wójt Gminy G. wznowił postępowanie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną z dnia "[...]" o warunkach zabudowy na rzecz inwestora - M.S. dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego na działce nr "[...]" obręb M., gmina G. W uzasadnieniu podano, iż wniosek o wznowienie przedmiotowego postępowania złożyła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w O., podnosząc iż w myśl przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzję o warunkach zabudowy można wydać po uprzednim uzgodnieniu z właściwymi organami. Przedmiotowa działka zgodnie z ewidencją gruntów stanowi w całości grunt leśny, zaś organem właściwym w sprawach ochrony gruntów leśnych jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i z nim powinno być dokonane uzgodnienie wynikające z art. 53 ust. 4 pkt 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Następnie pismem z dnia "[...]' Wójt Gminy G. zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w O. o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy polegającej na budowie budynku mieszkalnego na działce nr "[...]" obręb M., gmina G.

Postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w O. odmówił uzgodnienia przedłożonego projektu decyzji. W uzasadnieniu wskazano, iż przedmiotowa działka stanowi grunt leśny, zaś zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W myśl art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzja o warunkach zabudowy może być wydana, jeżeli teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 1994r. Uznano, iż w niniejszej sprawie nie zostały spełnione wskazane przesłanki, bowiem mimo iż w miejscowym planie ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy G. zatwierdzonego uchwałą rady gminy z dnia "[...]" przedmiotowa działka była zlokalizowana w obszarze przeznaczonym na cele zabudowy rekreacyjno-wypoczynkowej, to w piśmie Urzędu Wojewódzkiego w O. z dnia "[...]" odnośnie zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne nie ma wymienionej tej działki. Natomiast przepis art. 61 ust.1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprost warunkuje wydanie decyzji pozytywnej od istnienia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na cele nieleśne, a nie jedynie od istnienia w przeszłości miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00