Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. II SA/Ol 1083/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2010 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że pismem z dnia 9 października 2009r. Komendant Miejski Policji
działając poprzez Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji na podstawie art. 124 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym skierował A. M. na badania psychologiczne. Wskazał przy tym, że osoba ta od dnia 11 listopada 2008r. do dnia 15 września 2009r. dopuściła się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczając liczbę 24 punktów przypisanych na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Od wspomnianego skierowania odwołanie wniósł A. M. Odwołujący podniósł, że dnia 19 września 2009r. wziął udział w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Kierowców w celu zmniejszenia liczby punktów ujętych w ewidencji kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego, tj. na podstawie art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym. Odwołujący zwrócił uwagę, iż zgodnie z treścią § 7 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, kierowcy wpisanemu do ewidencji, po przedstawieniu zaświadczenia o odbyciu szkolenia, właściwy organ zmniejsza o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów. Zdaniem strony odwołującej nie zastosowano wobec niej opisanego trybu. W odwołaniu wskazano, że mając na uwadze te okoliczności, trzeba stwierdzić, że w sprawie w stosunku do A. M. nie miał zastosowania art. 124 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, ponieważ po uwzględnieniu zmniejszenia liczby punktów karnych o 6 decyzja wydana przez Komendanta Miejskiego Policji w przedmiocie skierowania A. M. na badania psychologiczne jest bezpodstawna.