Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. II SA/Gd 704/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Przybielski Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 12 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 10 grudnia 2007 r. P. S. wniósł do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego usytuowanych na nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] w miejscowości K.
Decyzją z dnia 8 lipca 2008 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 99, poz. 665 - dalej jako ustawa z dnia 10 maja 2007 r.), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił P. S. wydania pozwolenia na użytkowanie wybudowanego w warunkach samowoli budowlanej na terenie działki nr [...], położonej w K., obiektu budowlanego, pełniącego funkcję mieszkalną oraz budynku gospodarczego.
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ I instancji wskazał, że w trakcie kontroli przeprowadzonej w dniu 31 stycznia 2008 r. ustalono, że przedmiotowe obiekty budowlane zostały wybudowane w warunkach samowoli budowlanej. Wskazując na treść art. 3 ustawy z dnia 10 maja 2007 r. organ I instancji stwierdził, że z uwagi na dokonanie ustaleń, iż złożona inwentaryzacja powykonawcza jest zgodna ze stanem faktycznym oraz że przedmiotowe obiekty budowlane zlokalizowane są na terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod tereny rolnicze i lasy, nie spełniają one warunku wynikającego z art. 3 ust. 4 pkt 2 tejże ustawy.
W odwołaniu od powyższej decyzji P. S. podniósł, że miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym usytuowane są przedmiotowe budynki zapisano, że należy zachować i chronić krajobraz obszaru wiejskiego z występującą oryginalną, rozproszoną zabudową zagrodową. Wskazał, że przed nabyciem nieruchomości zabudowanej przedmiotowymi budynkami, znajdowały się na niej pozostałości fundamentów świadczących o istnieniu w przeszłości osady rolniczej. W 1985 r. Urząd Miasta i Gminy wydał zaświadczenie o prowadzeniu na tej działce gospodarstwa rolnego, a na podstawie ww. zaświadczenia Zakład Energetyczny - G. zmienił taryfę opłat za energię elektryczną na taryfę rolniczą. W ocenie odwołującego świadczy to, iż na tejże nieruchomości funkcjonowało gospodarstwo rolne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right