Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Wr 528/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Julia Szczygielska Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spraw.) Protokolant: Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi G.Sz. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] sierpnia 2009 r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia do wykonania obowiązku I. uchyla postanowienie I i II instancji; II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu na rzecz strony skarżącej kwotę 1142 zł (słownie: jeden tysiąc sto czterdzieści dwa złote) tytułem zwrotu poniesionych kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2009r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J.G. w oparciu o przepisy art. 64, 119, 121 § 2 i 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) oraz § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 1990r. w sprawie opłat za czynności egzekucyjne oraz sposobu przeprowadzania publicznej licytacji i trybu postępowania przy przechowywaniu i egzekucyjnej sprzedaży niektórych rodzajów nieruchomości (Dz.U. Nr 47, poz. 281 z 1990r. z późn. zm.) nałożył na G.Sz. - zobowiązanej do wykonania decyzji też organu z dnia 20 sierpnia 1999r. nr [...] - grzywnę w celu przymuszenia w kwocie 38.041 złotych za uchylanie się od obowiązku określonego w załączonym tytule wykonawczym.

Na powyższe postanowienie zażalenie wniosła skarżąca, kwestionując trafność środka egzekucyjnego oraz jego celowość i zasadność, zwłaszcza wobec złożenia wniosku o umorzenie postępowania z uwagi na niewykonalność pierwotnej decyzji rozbiórkowej z uwagi na grożące jej skutki w postaci zagrożenia katastrofą budowlaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00