Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2011 r., sygn. I SA/Kr 1887/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1887/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 marca 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Sędzia: WSA Grażyna Firek, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2011 r., sprawy ze skargi "M" S.A. w upadłości układowej (dawniej "K" S.A. w upadłości układowej), na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 21 września 2010 r. Nr [...], w przedmiocie wysokości kosztów egzekucyjnych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 357 zł (trzysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej postanowieniem z dnia 21 września 2010r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 czerwca 2010 r. nr [...] (sprostowane postanowieniem z dnia 28 czerwca 2010r. nr [...]) w sprawie wysokości kosztów egzekucyjnych powstałych w trakcie prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Z uzasadnienia postanowienia wynikało, iż dłużnik egzekwowany "Grupa K" S.A. w upadłości układowej w K., złożyła w dniu 26 maja 2010 r. wniosek o wydanie postanowienia o wysokości kosztów egzekucyjnych. Rozpoznając powyższy wniosek, Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydał w dniu 24 czerwca 2010 r. postanowienie, w którym określił wysokość kosztów egzekucyjnych powstałych w wyniku prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Odpowiadając na zarzuty zawarte w zażaleniu stwierdził, iż w stosunku do dłużnika prowadzone jest postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu. Z dniem ogłoszenia takiej upadłości następuje z mocy prawa zawieszenie tylko tych postępowań egzekucyjnych, które dotyczą wierzytelności objętych z mocy prawa układem (art. 140 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze). Natomiast art. 273 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, wyłącza z układu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, jakie upadły obowiązany jest płacić. W związku z brakiem bliższych określeń należy przyjąć, iż dotyczy to wszelkich składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, w tym również i składek umownych. Właściwie obliczona została przy tym wysokość opłaty manipulacyjnej, która w stanowi jedyne koszty dotychczas prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00