Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Wr 286/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Andrzej Cisek Protokolant Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 listopada 2009r. sprawy ze skargi J.K. i M.B. na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przez J.K. i M.B. jest uchwała Rady Miejskiej w S. z dnia [...] listopada 2004 r. Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S.. Skarżący zakwestionowali w niej część w/w uchwały, tj.:

§ 9 ust. 2 zdanie 2 oraz zdanie 3: "Należy dążyć, aby teren ten w przyszłości przeznaczyć pod zieleń parkową, stanowiącą uzupełnienie plant okalających stare miasto. Adaptuje się w planie dworzec autobusowy i istniejące budynku mieszkalne, zakładając równocześnie stopniową likwidację substandardowej zabudowy towarzyszącej o charakterze gospodarczym i garaży.", a także zdanie 4 w pkt. 1, tj.: "W strefie "A" obowiązuje": 1) zakaz zabudowy i rozbudowy wszelkiej zabudowy.";

§ 6 pkt. 1 tiret 6, tj. w zakresie zapisu: "nie przewiduje się lokalizacji dalszych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 300 m2".

Zarzucając zaskarżonej uchwale naruszenie art. 64 ust. 3 i art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 1 ust. 2 pkt 7 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wnieśli o stwierdzenie jej nieważności w w/w części oraz zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skargi zostało ponadto podniesione, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta S., zatwierdzony zaskarżoną uchwałą Nr [...], dla nieruchomości Skarbu Państwa, której skarżący są użytkownikami wieczystymi działki nr 44, AM-24, obręb 0003 - Ś., zawiera sprzeczne ustalenia, co powoduje brak możliwości korzystania z przysługującego prawa użytkowania wieczystego chronionego analogicznie jak prawo własności. Prawo użytkowania wieczystego daje bowiem uprawnionemu władztwo nad rzeczą w zakresie bardzo zbliżonym do władztwa właściciela. W kwestiach nieuregulowanych sięga się do unormowań dotyczących własności mimo braku wyraźnego odesłania w ustawie (uchwała SN z dnia 23 lipca 2008r., sygn. akt III CZP 68/2008, publ. Biuletyn Sądu Najwyższego 2008/7). Tym samym zaskarżona uchwała, w oparciu o którą podjęto niekorzystne dla skarżących decyzje o odmowie zatwierdzenia projektów budowlanych i udzielenia pozwoleń na budowę dworca autobusowego wraz z parkingiem dla autobusów i drogą wewnętrzną oraz na budowę pawilonu handlowo-usługowego wraz z parkingiem dla samochodów osobowych, drogami wewnętrznymi oraz pylonem reklamowym, przewidzianych do relacji w S. przy ul. [...] na terenie działki nr 44, z powodu niezgodności projektów z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, narusza uprawnienia gwarantowane normą konstytucyjną art. 64 ust. 3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00